Strona głównaSplit czy multisplit? Co wybrać? Czym się różnią? Montaż klimatyzacji Wrocław

Split czy multisplit? Co wybrać? Czym się różnią? Montaż klimatyzacji Wrocław

27 marca 2022
split czy multisplit

Planując montaż klimatyzacji, często pada pytanie, który system wybrać, split czy multisplit?

Krótko wyjaśniając, klimatyzator split to jedna jednostka wewnętrzna, do której podłączona jest jedna jednostka zewnętrzna, czyli układ 1:1, natomiast multisplit to kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego agregatu.

Wiele osób uważa, że decydując się na urządzenie multisplit zaoszczędzi trochę pieniędzy, bo przecież będzie tylko jedna jednostka zewnętrzna, a nie kilka. Niestety, ale tak nie jest. Urządzenia multisplit są zazwyczaj droższe niż urządzenia split 1:1, w niektórych przypadkach nawet o kilka tysięcy. Montaż również może być droższy ze względu na odległość instalacji freonowej między jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną.

Zaletą systemu multisplit jest niewątpliwie oszczędność miejsca na jednostkę zewnętrzną oraz estetykę budynku. Nie zawsze jest możliwość powieszenia kilku agregatów, właśnie ze względu braku miejsca, estetyki czy braku zgody zarządcy budynku. I w tym przypadku jak najbardziej polecamy system multisplit.

Oprócz ceny, wadą systemu multisplit jest brak możliwości na jednoczesne używanie w jednym pomieszczeniu grzania, a w drugim chłodzenia, co w niektórych przypadkach może być uciążliwe. W przypadku awarii agregatu mulisplit, tracimy możliwość chłodzenia lub grzania we wszystkich pomieszczeniach.

Podsumowując, jeżeli mamy możliwość zamontowania kilku agregatów, to zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie system split 1:1, który będzie niezależny od innych pomieszczeń, każdy będzie decydował czy chce ogrzać pomieszczenie, czy może chłodzić.

Nie wiesz jaki system wybrać? Zadzwoń do nas i umów się na oględziny pomieszczeń, a doradzimy co będzie najbardziej korzystne. Oferujemy profesjonalny montaż oraz serwis we Wrocławiu oraz okolicach.