Strona głównaKlimatyzator nie chłodzi

Klimatyzator nie chłodzi

29 kwietnia 2022
Klimatyzator nie chłodzi

Klimatyzator nie chłodzi

Klimatyzator nie chłodzi, jakie mogą być przyczyny? Co możemy zrobić samemu? Co sprawdzić zanim wezwiesz serwis?

W takim przypadku przyczyn może być bardzo dużo, ale postaram się wymienić kilka najczęstrzych przypadków.

Brak lub mała ilość czynnika chłodniczego ( freonu ) w układzie. Ciężko będzie nam to sprawdzić bez wzywania serwisu, ale można nie kiedy zaobserwować rurki miedziane chłodnicze, które łączą agregat z jednostką wewnętrzną, czy przypadkiem nie są zalodzone lub oszronione. Jeżeli tak jest to problem może właśnie być po stronie czynnika chłodniczego.

Mocno zabrudzone filtry powietrza. Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach, gdy mamy mocno zabrudzone filtry, to nie ma przepływu powietrza przez parownik, czyli nie odbieramy chłodu z parownika. Nie odczuwamy, że klimatyzator chłodzi, a po pewnym czasie zaczyna jeszcze kapać woda. Filtry możemy wyczyścić samemu pod zwykłą wodą z kranu. W instrukcji klimatyzatora znajdziemy opis jak to zrobić.

Mocno zabrudzony skraplacz w jednostce zewnętrznej. Gdy nie ma przepływu powietrza przez skraplacz, czynnik chłodniczy nie może przejść ze stanu gazowego w ciekły, wzrasta ciśnienie w układzie, nie uzyskuje odpowiedniego przegrzania czynnika i klimatyzator nie chłodzi. Możemy wyczyścić powierzchownie skraplacz samemu, ale należy robić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić lamel skraplacza, czyli cieńkich blaszek, którę są również ostre. Nie możemy użyć myjki wysokociśnieniowej, bo wygniemy lamele. W warunkach domowych możemy użyć miękkiej zmiotki lub pędzelka. Oczywiście jest to doraźne rozwiązanie. Najlepiej wezwać serwis, który umyje skraplacz specjalną do tego chemią z wykorzystaniem myjki średnio ciśnieniowej.

Błędna nastawa klimatyzatora za pomocą pilota. Może to zabrzmi śmiesznie, ale często jesteśmy wzywani do awarii klimatyzacji, gdzie użytkownik zamiast chłodzenia uruchomił grzanie. Klimatyzator oczywiście nie będzie grzał, ponieważ na pilocie ustawiliśmy np. 20 stopni, a w pomieszczeniu jest więcej, ale nie będzie również chłodził, bo ma włączoną funkcję grzania. U niektórych producentów klimatyzatorów ikona na pilonie śnieżynki ( chłodzenie ) jest bardzo podobna do ikony słoneczka ( grzanie ) stąd częste pomyłki.

Przyczyn może być wiele więcej, ale pozostałych raczej bez wzywania serwisu klimatyzacji nie będziemy w stanie sami sprawdzić. Może być uszkodzony zawór rozprężny EEV, zatkany filtr freonowy, wilgoć w układzie, uszkodzony wentylator skraplacza, uszkodzona płyta główna lub inwertera, uszkodzona sprężarka, zagięta rura itd.

W nowoczesnych klimatyzatorach, w przypadku awarii, często na jednostce wyświetla się komunikat z numerem błędu, który możemy zinterpretować w instrukcji obsługi. Można również zadzwonić do serwisu MaxCold i podać nam ten numer błędu, a na pewno podpowiemy co należy zrobić.

Pamiętajmy, że dobrze wykonana instalacja klimatyzacji powinna być sucha, czysta i szczelna. Czynnika nie dopełnia się raz w roku jak to niektórzy myślą, a czynnik chłodniczy nie zużywa się, nie traci właściwości i nie ma potrzeby jego wymiany na nowy.

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z klimatyzacją, zadzwoń po serwis klimatyzacji Wrocław MaxCold.

Zaufaj specjalistom.