Strona głównaKlimatyzacja jako jedyne źródło ogrzewania

Klimatyzacja jako jedyne źródło ogrzewania

27 grudnia 2021

W dzisiejszych czasach klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również grzeją. Na naszym rynku chyba już nie znajdziemy klimatyzatora, który posiada tylko funkcję chłodzenia. Coraz częściej spotykamy klientów, którzy decydują się, żeby klimatyzacja była jedynym źródłem grzania. Oczywiście takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne w przypadku, gdy nie mamy możliwości położenia instalacji centralnego ogrzewania ( gdyby była taka możliwość wtedy proponowałbym pompę ciepła). W przypadku klimatyzatora stosunek poboru energii elektrycznej do oddanego ciepła wynosi ok. 1:3, czyli jeżeli klimatyzator będzie pobierał 1kW energii elektrycznej to znaczy, że oddaje nam 3kW ciepła. W przypadku zwykłych piecyków na prąd stosunek taki wynosi 1:1. Nie chciałbym wprowadzać kogoś w błąd, ale patrząc na dużo większy wzrost cen gazu niż prądu, warto przeliczyć co bardziej się opłaca. Pamiętajmy, że w lecie klimatyzator będzie nam służyć do chłodzenia, czego nie da nam piec gazowy.

Jeżeli jesteśmy już przekonani, że najlepszym dla nas wyborem będzie klimatyzacja, to musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach podczas wyboru urządzenia.

Producentów oraz firm montujących na naszym rynku jest coraz więcej i kuszą nas niską ceną za urządzenie oraz montaż. Jednak, gdy klimatyzator ma u nas pracować praktycznie cały rok, to musi posiadać dodatkowe funkcje takie jak grzałka karteru sprężarki, która zabezpieczy olej w sprężarce oraz pozwoli na szybsze odparowanie czynnika chłodniczego, grzałkę obudowy jednostki zewnętrznej, która pozwoli odprowadzić wodę podczas rozmrażania jednostki zewnętrznej, najlepiej, żeby producent zapewniał bezproblemową pracę urządzenia przy temperaturach zewnętrznych -20 lub -25 st C. Jeżeli zamontujemy urządzenie bez takich dodatkowych funkcji, to musimy liczyć się z częstym rozmrażaniem już przy temperaturach lekko poniżej zera, zamarznięciem skraplacza z powodu braku grzałki oraz spadającą wydajnością urządzenia. Stosunek poboru energii elektrycznej do oddanego ciepła nie będzie już wynosił 1:3, czyli nie będzie już nam się to opłacało. Pamiętajmy również o sprawdzeniu firmy monterskiej. Firma, którą wybierzemy musi posiadać niezbędne uprawnienia, ale przede wszystkim bogatą wiedzę na temat urządzeń chłodniczych. Czas reakcji w przypadku awarii urządzenia ma również istotną rolę, w końcu to ma być nasze jedyne źródło grzania. Przy wyborze urządzenia zwróćmy również uwagę ile czasu producent potrzebuje na dostarczenie części zamiennych. Często jest tak, że w przypadku awarii np. sprężarki, serwis musi przyjechać, zdemontować, wysłać do producenta, a producent ma 14 dni na rozpatrzenie gwarancji, później serwis musi przyjechać i zamontować sprężarkę w urządzeniu. Cała procedura trwa do miesiąca, a my zostajemy bez grzania. Nie będę wymieniał, którzy producenci tak robią, ale mogę zapewnić, że firma Maxcold nie montuje takich urządzeń i na pewno nie będzie ich w naszej ofercie.

Klimatyzacja jako jedyne źródło grzania jest na pewno dobrym rozwiązaniem, ale musimy zachować pewne standardy przy wyborze urządzenia oraz firmy montującej. Pamiętajmy, że najtaniej nie zawsze jest najlepiej!