Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatora do biura, firmy, a także domu lub mieszkania prywatnego. Najpopularniejszym wyborem są modele przenośne oraz typu split. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady. Na który z nich warto się zdecydować?
Klimatyzator split – wydajny i cichy
Klimatyzatory typu split (co z angielskiego oznacza dosłownie: rozdzielone) składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej (agregatu), połączonych ze sobą instalacją freonową. Urządzenia te są montowane na stałe na ścianie w taki sposób, że jednostka wewnętrzna znajduje się w pomieszczeniu, natomiast agregat – na zewnętrznej ścianie budynku. Najgłośniejsza część urządzenia znajduje się więc poza schładzanym pokojem, zapewniając tym samym cichą pracę sprzętu w środku pokoju oraz komfort domowników.
Klimatyzator pokojowy jest również bardzo efektywny. Dobrej klasy, profesjonalny model cechuje się zwykle dużą mocą – większą, niż w przypadku urządzeń przenośnych. Wersje typu split wydmuchują ciepłe powietrze poza budynek, a następnie zasysają świeże powietrze z zewnątrz. To sprawia, że są znacznie skuteczniejsze, niż modele mobilne, które potrzebują otwartego okna, aby odprowadzić ciepłe powietrze poza obiekt, co zawsze prowadzi do pewnych strat w zakresie wydajności.
Czy klimatyzatory split mają wady? Do takich zapewne można zaliczyć wymóg montażu oraz regularnych konserwacji wykonywanych przez specjalistów. Instalacja urządzenia wiąże się też z ingerencją w bryłę budynku, co może być problemem w przypadku mieszkania w bloku. W takiej sytuacji wymagane jest uzyskanie pozwolenia na montaż klimatyzacji wspólnoty mieszkaniowej lub administratora. Ponadto wybierając urządzenie stałe, należy pamiętać, że będzie ono chłodziło wyłącznie pomieszczenie, w którym zostało zainstalowane, a nie cały lokal.
Klimatyzator przenośny – funkcjonalny i prosty w montażu
Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzatory przenośne mogą być z łatwością przenoszone z jednego pomieszczenia do drugiego, w zależności od tego, w którym pokoju chcemy obniżyć temperaturę. Jest to więc niewątpliwie polecany wybór dla osób zainteresowanych chłodzeniem różnych pokoi, bez obowiązku montowania stałej klimatyzacji w każdym z nich. Jest to również urządzenie łatwe w obsłudze, przeznaczone do samodzielnego montażu. W przeciwieństwie do urządzeń split, po codziennym użyciu lub też po zakończeniu sezonu, klimatyzator mobilny można bezproblemowo zdemontować i schować np. w szafie czy piwnicy.
Jak wspomniano wcześniej, modele przenośne nie są zazwyczaj tak efektywne, jak wersje split, ze względu na konieczność otwierania okna celem pozbycia się ciepłego powietrza. Producenci dołączają do urządzeń specjalne uszczelki okienne, jednakże należy liczyć się z tym, że nie zapewniają one stuprocentowej szczelności. Wybierając klimatyzator przenośny, należy mieć też na uwadze, że jest on dość głośny. Może więc przeszkadzać podczas pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy innych czynności wymagających skupienia.
Podsumowując, zarówno klimatyzatory mobilne, jak też montowane na stałe mają swoje zalety oraz wady. Decydując się na wybór konkretnego rodzaju urządzenia, warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, a także oczekiwania własne oraz domowników względem klimatyzacji. To z pewnością pomoże w podjęciu najlepszej decyzji.