Strona głównaJaka klimatyzacja sprawdzi się najlepiej w domku jednorodzinnym?

Jaka klimatyzacja sprawdzi się najlepiej w domku jednorodzinnym?

20 lutego 2020

Na montaż systemu klimatyzacji we własnym domu decyduje się coraz więcej rodzin. Jeszcze do niedawna uważane to było za zbędny luksus, który nie pasuje za bardzo do naszego klimatu. Zdanie o klimatyzacji ulega zmianie wraz z coraz cieplejszymi porami roku – nie tylko latem. Cena sprawnie funkcjonującego systemu nie jest już tak wysoka, co dodatkowo wpływa na jego popularność. Klimatyzacja domowa powoli wpisuje się w polski krajobraz na stałe.

Urządzenia wykazują się różną wydajnością oraz odmiennymi funkcjonalnościami. Wybór najlepszego rozwiązania do danego miejsca wymaga więc odrobiny zastanowienia. Podpowiadamy, który rodzaj klimatyzacji najlepiej sprawdzi się w domkach jednorodzinnych.

Klimatyzacja split czy multisplit?

Powyższe obco brzmiące nazwy mogą wprawić w zakłopotanie osoby niezaznajomione z tematem. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem. Klimatyzatory split są obecnie najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem w dziedzinie klimatyzacji. Wynika to z ich stosunkowo niskiej ceny oraz możliwości łatwego montażu. W skład urządzenia typu split wchodzi jedna jednostka wewnętrzna oraz jedna zewnętrzna. Oznacza to, że jest w stanie ochłodzić wyłącznie jedno pomieszczenie.

Łatwo więc zauważyć niską przydatność klimatyzatorów split w domkach jednorodzinnych (choć nie można wykluczyć ich wykorzystania w niektórych sytuacjach). Dlatego znacznie lepszym systemem jest klimatyzacja domowa multisplit. Umożliwia ona podłączenie wielu jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną. Maksymalna liczba urządzeń wynosi 9, ale niektórzy producenci oferują więcej z pomocą stosowanych przez siebie technologii. W przeciwieństwie do klimatyzacji centralnej nie wymaga mocnej ingerencji w strukturę budynku, dzięki czemu nadaje się do montażu w starszych obiektach.

Na korzyść multisplitu przemawiają też estetyka i cena. Zamiast kilku jednostek zewnętrznych wystarczy jedna, więc budynek nie będzie „otoczony” urządzeniami. To przekłada się też na niższy koszt montażu i zakupu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzacji domowej typu multisplit?

Rodzaj klimatyzacji to podstawowy, ale niejedyny istotny czynnik wyboru. W dalszej kolejności warto przyjrzeć się producentowi. Na rynku funkcjonuje kilka godnych zaufania marek, takich jak Daikin, Gree, LG czy Fujitsu. Oferują znakomitą jakość w naprawdę przystępnej cenie.

Dobrze, jeśli klimatyzacja domowa wykazuje się możliwie najwyższą efektywnością. Wylicza się ją na podstawie mocy urządzenia oraz kubatury pomieszczenia. Pomogą w tym wszyscy specjaliści od klimatyzatorów – zarówno producenci, jak i serwisy czy montażyści. Ponadto klimatyzacja domowa nie powinna pobierać zbyt dużo energii. Ze względu na konieczność zamontowania kilku jednostek wewnętrznych należy spodziewać się wzrostu rachunków za elektryczność, ale można to ograniczyć dzięki zakupowi urządzeń o klasyfikacji energetycznej na poziomie przynajmniej A. Najkorzystniejsze pod tym względem są klimatyzatory oznaczone jako A+++.

Ostatnim przydatnym w warunkach domowych czynnikiem jest hałas generowany w trakcie pracy urządzeń. Mniej niż 35 dB nie powinno zakłócać spokoju domowników.

Cicha, wydajna, tania w eksploatacji i obejmująca działaniem wszystkie pomieszczenia klimatyzacja multisplit jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla każdego domu jednorodzinnego.