Cieknąca woda z klimatyzatora, przyczyn może być kilka:
Pompka skroplin
Jeżeli twoje urządzenie posiada pompkę skroplin to właśnie ona może być przyczyną cieknącej klimatyzacji. W najlepszym wypadku powstał zator w pływaku na sitku, w najgorszym i najczęstszym przypadku uszkodzony został silnik pompki i w tym przypadku należy ją wymienić.
Możliwe przyczyny to :
– błędny montaż pompki skroplin
– brak okresowych przeglądów
– złe wykonanie przeglądu
– wada fabryczna pompki skroplin
Co możesz zrobić samemu? :
W zasadzie to nie wiele, ale dzwoniąc do serwisu możesz poinformować, że twój klimatyzator posiada pompkę skroplin, serwis będzie przygotowany na ewentualną wymianę na miejscu. Pompka wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk, więc powinno być słychać czy pracuje czy nie.
Jeżeli masz dostęp do wężyka, który idzie od pompki skroplin do miejsca, gdzie wylewa wodę, to sprawdź czy nie jest gdzieś po drodze zagięty.
Odpływ grawitacyjny
Jeżeli twoje urządzenie nie ma pompki, tylko odpływ grawitacyjny zazwyczaj wykonany rurką pcv klejonką lub elastyczną karbonową, to mogło dojść do zatoru takiego odpływu. Jeżeli widzisz końcówkę takiego odpływu to zobacz czy wylatuje z niej woda.
Jeżeli twój odpływ został zamontowany tak, że woda wlatuje do jakiegoś zbiornika to ważne, żeby rurka od odpływu nie była zanurzona w wodzie, ponieważ nie będzie w stanie tego przepchać i zacznie lecieć właśnie z urządzenia.
Jeżeli odpływ jest podłączony do kanalizacji i posiada syfon, to należy sprawdzić, czy syfon jest drożny. Często zdarza się, że syfon jest zbyt duży i również woda nie ma siły, żeby to przepchnąć.
Możliwe jest jeszcze, że odpływ został źle zamontowany i nie ma odpowiedniego spadku lub w ogóle go nie ma.
Jeżeli montujemy (w przypadku budowy), w pierwszej kolejności instalację pod klimatyzację, to zdarza się, że po nas przychodzi firma od tynków, gładzi itp. I nie mając pojęcia o naszej instalacji, nie umyślnie ją uszkadza.
Możliwe przyczyny to:
– brak przeglądów klimatyzacji
– błędny montaż odpływu
– złe wykonanie przeglądu
– zbyt mała średnica odpływu
– uszkodzenie na etapie budowy
– zapchany lub za duży syfon
– przepełniony zbiornik na wodę
– podwójny syfon
– brak spadku
– zbyt mała średnica rurki
Jeżeli masz dostęp, to większość tych rzeczy możesz zrobić samemu. Jak nie znajdziesz przyczyny to zadzwoń po serwis klimatyzacji.
Brudne filtry powietrza
Zanieczyszczony filtr powietrza powoduje zbyt mały przepływ lub brak przepływu powietrza przez wymiennik ( parownik ) jednostki wewnętrznej co skutkuje zalodzeniem się wymiennika ( parownika )
Rozmarznięta woda nie trafia do tacy skroplin tylko obok i spływa po obudowie, potem po naszej nowo pomalowanej ścianie, aż trafia na nowiutki parkiet 😊.
Dlatego tak ważne jest wykonywanie przeglądów.
Filtry można wyczyścić samemu, wyciągając je i mycie pod bieżącą wodą.
W każdej instrukcji jaką zostawi po montażu serwis, jest dokładnie opisane jak to zrobić.
Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego (freonu)
Ubytek czynnika, zbyt mała ilość, również będzie powodowała zalodzenie wymiennika ( parownika ) w jednostce wewnętrznej.
W tym przypadku należy jak najszybciej wezwać serwis klimatyzacji.
Może się również zdarzyć, że zostanie uszkodzona taca skroplin, wentylator ( turbina ) jednostki wewnętrznej, będzie ubytek izolacji rur freonowych, może być krzywo powieszona jednostka wewnętrzna.
Podczas tych 15 lat spędzonych przy serwisie klimatyzacji, widziałem już bardzo dużo ciekawych przypadków, szczególnie montowanych przez tzw. „ Januszy” 😊
Cieknąca woda z klimatyzatora to częsta awaria, ale można jej zapobiec robiąc regularnie przeglądy.
Warto czasami wynająć do takich prac profesjonalistów, którzy „zjedli zęby” na klimatyzacji oraz wszystkich urządzeniach chłodniczych, dla których ta praca to pasja i chęć rozwijania się w branży HVAC. Temat klimatyzacja i chłodnictwo nie kończy się na zamontowaniu splita. To bardzo szeroki temat, do którego trzeba podchodzić umiejętnie i posiadać bogatą wiedzę i doświadczenie.
Zapraszamy do kontaktu MaxCold serwis montaż klimatyzacji Wrocław.